Основата е най-важният етап в изграждането на къща: ако основата е положена с нарушения, експлоатацията на сградата става опасна. Няма гаранция, че стените няма да се напукат с течение на времето.
Подготовката за строителство започва на етапа на закупуване на обект. Важно е да се вземе предвид както релефа на територията, от която ще зависи обемът на бъдещите земни работи, така и вида на почвата, нейната подвижност и височината на подземните води. За да направите това, се извършва геоложко изследване, което помага да се идентифицират слабостите на почвата и да се избере оптималният тип основа за къщата. Не си струва да спестявате от неговото изпълнение, единственото нещо, което може да се определи независимо, е да се провери нивото на подземните води. За да направите това, е необходимо да изкопаете на различни места участък от кладенец с дълбочина 80 см и да изчакате няколко часа: ако дъното на ямите остане сухо, не е нужно да се притеснявате, че влагата ще унищожи базата.
Видове основи
След определяне на вида на почвата се избира видът на основата – конструкциите не са универсални и могат да се срутят при неблагоприятни условия. Друг фактор, който трябва да се вземе предвид, е очакваното натоварване (броят на етажите на сградата, материалите, използвани за строителството). В зависимост от тези параметри се използва един от четирите типа основи.
- Колов фундамент. Използва се върху почви с ниска носеща способност на горния слой, когато не е препоръчително да се навлиза дълбоко до по-плътен слой и да се монтира монолитна основа върху него. Стоманобетонни или метални винтови пилоти лежат върху дълбока почва, отгоре за здравина те са свързани с лентов лъч (решетка). Също така, пилотна основа се използва върху пясъчни почви или при високо ниво на подпочвени води, но само за едноетажни сгради, изработени от леки материали.
- Основа на колоната. Представлява стълбове от стоманобетон, изляти в ями в земята. Носещите елементи са разположени в ъглите на сградата и по нейната ширина на разстояние 1,5–2 m един от друг. Най-ефективното решение при изграждане на основи върху леки, некаменисти почви, при използване на ленти – и върху хоризонтално движещи се почви. Освен това е най-евтиният сред всички видове конструкции – с дълбоко залягане е 3-5 пъти по-евтин от лентовия. Такава основа обаче е подходяща само за леки дървени или рамкови къщи.
- Лентова основа под къщата. Представлява монолитна конструкция, която минава по периметъра на сградата и под носещите вътрешни стени. Основата е здрава, поради което се използва за изграждане както на едно-, така и на двуетажни къщи. Основната лента се заравя на различна дълбочина в зависимост от вида на почвата. Плитка конструкция (50–150 см от повърхността) се монтира върху песъчливи и глинести почви, хомогенни и непровиснали. На надигнати почви основата е изолирана – това „гаси“ силите на издигане на замръзване и не повдига основата за къщата нагоре. Вдлъбнатите конструкции са по-гъвкави – те са вдлъбнати под нивото на замръзване на почвата, което гарантира стабилност в почти всички видове обекти.
- Основа на плочата. Най-издръжливият и следователно универсален тип фундамент, подходящ за двуетажни и триетажни къщи, изработени от тухли, блокове, дървен материал и други материали – натоварването се разпределя равномерно върху голяма площ, без да води до деформация на основата. Полага се върху издигане, слягане, слаби почви, тъй като монолитна плоча, твърдо подсилена в цялата конструкция, може да издържи на всякакви вибрации на почвата.
Устройство за основа
След като определите вида на почвата и изберете оптималния тип основа, можете да започнете работа. На първия етап територията е маркирана за фундаментната яма – нейният размер трябва да бъде малко по-голям от площта на къщата, за да се създаде достатъчно широка и стабилна пясъчна и чакълена възглавница (ако е необходимо, стените са подсилени с щитове или пилоти, които по-късно могат да бъдат демонтирани). След това необходимият обем почва се изважда, като правило, под нивото на замръзване на почвата, но във всеки случай не по-малко от дебелината на плодородния слой.
уплътняване на почвата
Следващата стъпка, която не бива да се пренебрегва, е уплътняването на почвата с помощта на вибрационни инструменти или ръчни валяци. Методът на набиване също определя вида на почвата:
- песъчливите почви се уплътняват с помощта на вибрационно оборудване, което действа върху всички слоеве, от повърхността и вътре в конструкцията. За да натиснете всички слоеве, ямата се навлажнява обилно с вода;
- торфените почви се уплътняват най-добре с помощта на вакуумния процес, който е сложен и продължителен, но превръща основата в вид глина;
- натриевите почви често се притискат, просто чрез наводняване с вода и осигуряване на добър дренаж – почвата се измества под собственото си тегло, а течността измества въздушните маси от нея.
След уплътняване на почвата се създава възглавница за основата, широка с 10–20 см повече от самата основа. След това върху него се монтира кофражът и се излива по-голямата част от бетонната смес.
За да спестят пари или с недостатъчен опит, мнозина, когато сами изливат основата под къщата, пропускат някои стъпки, избират по-евтини марки бетон или правят основа, чиято носеща способност не съответства на теглото на сградата. За съжаление, последствията в такива случаи няма да закъснеят, така че е по-добре да се доверите на професионалисти за извършване на най-важния етап от изграждането на къща. Строителство на нов дом от Onassisbg.com. Emal:onassis.ltd@abv.bg