Индивидуалните строители със сигурност ще се сблъскат с въпроса за избора на оптимален материал за изграждане на стените на жилищна сграда. За това се вземат предвид климатичните условия на региона, релефа на обекта, финансовите възможности и други фактори. Няма единно универсално решение на този проблем. Всички материали се различават по сила и топлопроводимост, изискват използването на уникална строителна технология.
Стените съставляват една четвърт от разходите за изграждане на къща, така че неправилният избор на материал ще доведе до значителни разходи. Всички основни критерии трябва да бъдат взети предвид и взети предвид:
- разходи за труд. Например, времето и усилията ще бъдат намалени, ако сградата е построена от големи панелни блокове, а не от тухли и други малки парчета материали. Модерна панелна къща може да бъде построена няколко пъти по-бързо, особено ако е рамкова конструкция;
- топлоизолационни характеристики. Този параметър директно определя размера на допълнителните разходи за изолация на дома. При изчисляване на този показател се вземат предвид текущите климатични условия в региона;
- цена. Ако дадете предпочитание на леки и издръжливи материали, можете значително да намалите крайната цена на стенната конструкция.
Трябва да вземете предвид и последващите разходи за довършителни строителни дейности. Днес на пазара има голям избор от материали, които не изискват довършителни работи.
Разнообразието от опции ви позволява да изберете оптималното решение. Само тухли са няколко вида – керамични, клинкерни, силикатни, шамотни. Дървото също е много популярен материал за изграждане на стени – цената му зависи от вида (кедър, дъб, бор, бреза) и вида (дървен, дъска, дървен материал). Популярни и икономични са различни видове блокове – пеноблок, керамичен блок, термоблок, блокове от лек бетон. В Европа технологията за рамково строителство също е популярна – с нейна помощ можете бързо и евтино да построите жилищна сграда. Строителите също така отбелязват рентабилността и енергийната ефективност на SIP панелите. Всеки от материалите изисква детайлно разглеждане.
Дървени колиби, стени от трупи и дървен материал
При изграждането на стени от трупи се използват изрязани стволове от цели дървета. Изрязването на ъгли, регулирането на фуги и канали винаги се извършва ръчно. Къщите, изработени от дървен материал, се отличават с представителен външен вид, екологичност, добра звукоизолация, благоприятен вътрешен микроклимат, както и високи топлоизолационни характеристики (при използване на дървени трупи с диаметър повече от 25 см, такива стени не е необходимо да бъдат изолирани). Сред недостатъците са високата цена на работата и високите разходи за труд за строителство.
Популярни са стените, изработени от залепен или профилиран дървен материал. Това е евтин строителен материал, с който можете да построите едноетажна къща само за 1-3 седмици. В същото време няма нужда от скъпа външна декорация и тежки основи, а оптималният микроклимат се поддържа в къщата през цялата година. Технологията на изграждане на стени е изключително проста и не е трудоемка. Дървесината обаче е подложена на гниене, следователно, в случай на работа в условия на висока влажност, е необходима обработка. За предотвратяване на пожари е важно допълнителното импрегниране с огнеупорни съединения.
Технология на изграждане на рамкова стена
Рамковата технология се основава на използването на дървени щайги, които впоследствие се облицоват със сандвич панели. Външната обработка се извършва с фасадни мазилки или сайдинг.
Точността на инженерните решения се осигурява от:
- висока скорост и ниска цена на изграждане на стени;
- минимални рискове от повреди поради грешки при проектирането и подвижността на почвата;
- липсата на „мокри“ строителни технологии, което ви позволява да изграждате стени по всяко време на годината;
- незначителна маса на готовата конструкция, което намалява разходите за подреждане на основата;
- пожароустойчивост и екологичност;
- отлични топло- и звукоизолационни характеристики.
Технологията включва полагане на комунални услуги в стените, което прави възможно значително да се спести свободно пространство, а почти пълната липса на свиване ви позволява незабавно да започнете довършителните работи.
Сред недостатъците на рамковите къщи е ехото на стените и таваните. Освен това за строителството е необходим компетентен проект, в който всички чертежи и инженерни схеми ще бъдат внимателно изписани.
Изграждане на стени от SIP панели
SIP технологията (Structural Insulated Panel) е една от най-динамично развиващите се области в строителството. С негова помощ е възможно за броени дни да се изградят стени на жилищни и стопански съоръжения, складове и търговски имоти. Те също така дават възможност за извършване на фасадни, довършителни и изолационни работи, монтиране на подове и тавани, изграждане на вътрешни прегради, покриви и первази.
Разглежданата технология за изграждане на стени е различна:
- бързина и простота. SIP стените са изключително лесни за монтаж, тъй като се доставят като готов домашен комплект, който не изисква допълнително монтиране. Екип от 4 души изгражда къща от 120 м² за по-малко от 3 седмици. Освен това стените на панелите са идеално равномерни, което значително намалява количеството довършителни работи, а минималното свиване ви позволява да започнете довършването веднага след монтажа;
- високи топлоизолационни свойства, поради което разходите за отопление са значително намалени, а звукоизолацията на SIP стената не е по-ниска от тухленото полагане с дебелина 2,5 метра;
- издръжливост и надеждност. Такива стени могат да издържат на земетресение до 7 бала, значителни натоварвания от вятър и сняг, както и температурни промени. Панелите са устойчиви на мухъл, гъбички и микроорганизми, тъй като изобщо не абсорбират влагата.
Прогнозният живот на такива сгради е най-малко 100 години.
Сред недостатъците на технологията за изграждане на стени от SIP панели са горимостта на самия материал, необходимостта от висококачествена вентилация и податливостта на увреждане от гризачи.
Тухли и блокове
Стените, изработени от керамични тухли, са надеждни и издръжливи конструкции, чийто експлоатационен живот надвишава 100 години или повече. Търсенето им се дължи на уникалните свойства на самия материал. Стените, изградени от кухи и масивни тухли, се охлаждат бавно, което гарантира висока енергийна ефективност. Материалът се характеризира с отлична носеща способност и равномерно разпределение на натоварванията. С него можете да строите сгради на произволен брой етажи. Материалът също така не отделя токсични вещества и не допринася за разпространението на пламъци. Неговата устойчивост на замръзване прави възможно изграждането на сгради във всякакви климатични райони. В същото време продуктите са доста лесни за монтаж и обработка.
Материалът има само един недостатък – високата цена. Освен това, когато се изграждат тухлени стени, е необходимо да се изгради мощна основа и да се завърши сградата.
Що се отнася до блоковете, те се характеризират с ниска якост, лекота на обработка, минимална топлопроводимост и стабилност на геометричните размери. Тези свойства направиха възможно улесняването на обработката на материала и увеличиха неговите изолационни възможности. Основните предимства са създаването на удобен микроклимат в помещенията, малка маса, която намалява натоварването върху фундаментните основи, както и висока скорост на изграждане на стени. Материалът е устойчив на температурни крайности.
При издигане на стени е необходимо да се вземе предвид чувствителността на блоковете към натоварвания на огъване, поради което в повечето случаи ще е необходимо допълнително укрепване на конструкцията. Паропропускливостта не само регулира микроклимата, но и причинява влага на контактната зона по външната равнина на стените, което може да доведе до замръзване. Съответно, стените трябва да имат хоризонтална хидроизолация в основата, а отстрани на фасадата е необходимо да се извърши довършителни работи по технология, която позволява запазване на филтрацията на пара. Ниската якост и плътност на блоковете също ограничават размерите на конструкциите, така че материалът се използва като правило за нискоетажно строителство. Трябва също да се има предвид, че тези свойства изискват използването на специални крепежни елементи за газобетон.
В допълнение към избора на материали за изграждане на стени или всякакви други конструкции, е необходимо да се обърне внимание и на избора на специалисти, които ще ги изградят. Само професионалисти ще могат да изградят солидна и надеждна сграда, която ще ви радва с комфорта си в продължение на много години.